Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, której założycielami są dwaj polscy kapłani śp. ks. Longin Tołczyk i mój przyjaciel śp. ks. Emil Altmajer znana jest także z wielu akcji charytatywnych, szczególnie w środowisku polskim i polonijnym. Większość naszych ofiarodawców to członkowie Unii Kredytowej, także nasza Wspólnota Dobrego Samarytanina ma tam swoje konto. Stąd też zwróciliśmy się o wsparcie dzieła, które prowadzi polska zakonnica Siostra Rut, ratując niejednokrotnie od śmierci głodowej sieroty w Tanzanii. Czekamy teraz na odpowiedź. Mamy nadzieję, że będzie pozytywna.    

                                                                                                                                             Nowy Jork, 27 IX 2018r

Szczęść Boże,

Jestem pełen uznania dla Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej za akcję Świąteczny Uśmiech Dziecka. Wiem jak bardzo jest to potrzebne w dzisiejszym świecie.

Na mocy dekretu biskupa Musomy w Tanzanii wraz z Małgorzatą Kaleta założyłem w Nowym Jorku Wspólnotę Dobrego Samarytanina, która wspiera polską zakonnicę Siostrę Rut, ratującą w Tanzanii sieroty od śmierci głodowej. Napewno ta działalność nie tylko przynosi uśmiech dziecka, ale przede wszystkim ratuje ich życie. 

O słuszności tej działalności utwierdza nas decyzja globalnej agencji FTSE Russell, która zaliczyła Polskę do grona 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata! Ta pozycja mówi także o poziomie życia mieszkańców tego kraju. To bardzo dobra wiadomość dla Polski, ale także pewne wezwanie. Ze swoja pomocą powinnismy wyjść poza rodzinne opłotki. Napewno przyczyni się zmiany opinii wielu Amerykanów, którzy bardzo często mówią, że Polacy, Polonia pomagają tylko swoim.    

Na świecie są nadal kraje, gdzie bezbronne sieroty umierają  z głodu. Do takich krajów należy Tanzania, gdzie polska zakonnica siostra Rut buduje dla nich Sierociniec. W tej budowie wspiera ją Wspólnota Dobrego Samarytanina z Nowego Jorku.

W ostanim czasie popularny polski reżyser Patryk Vega założył w Polsce Fundację, która wspólnie ze Wspólnotą Dobrego Samarytanina w Nowym Jorku wspiera budowę Sierocińca w Tanzanii. To cieszy, że nasi Rodacy w Polsce dostrzegają bardziej potrzebujacych, wypełniając wezwanie Chrystusa: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. 

Wspólnota Dobrego Samarytanina organizuje różnego rodzaju akcje zbierania pieniędzy na ten cel. Dzięki hojnym ofiarodawcom w ciągu roku zbudowaliśmy w Tanzanii trzy skrzydła sierocińca, każde liczy ponad 50 metrów długości, kościół, wykopaliśmy studnię głębinową, pomogliśmy w powstaniu gospodarstwa rolnego, które w przyszłości ma zapewnić własną żywność dla podopiecznych Sierocińca. Prowadzimy adopcje dzieci na odległość.

Obecnie gromadzimy fundusze na wyposażenie pomieszczeń Sierocińca oraz budowę i wyposażenie punktu medycznego. Dotychczas budowa Sierocińca pochłonęła około pół miliona dolarów. Na te sumę składają się wysokie ofiary pieniężne, jak i też przysłowiowy wdowi grosz. Ale najważniejsza jest modlitwa i życzliwość jakie otaczają to szlachetne i boże dzieło.

Prawie połowa wspomnianej sumy to ofiary amerykańskiej Polonii w większości członków Unii Kredytowej, w tym są niewielkie sumy Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, za które serdecznie dziękujemy. Każdy dolar ofiarowany na Sierociniec w 100% trafia do siostry w Tanzanii, ponieważ wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem Wspólnoty Dobrego Samarytanina pokrywamy z własnej kieszeni.

Próbowaliśmy w ubiegłym roku, próbujemy także i w tym włączyć sierociniec siostry Rut do akcji Polsko Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej „Świąteczny Uśmiech Dziecka”. Ale to nam się nie udaje, dlatego zdecydowałem się napisać indywidualnie do Dyrektorów Unii Kredytowej, wsród których widzę także swoich Przyjaciół o radę, jak to załatwić i czy jest to możliwe. Ta sprawa leży mi na sercu. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy wyjazd do Tanzanii. Po obejrzeniu tej biedy człowiek inaczej patrzy na życie.

Bardzo przepraszam, że niepokoję tymi sprawami, ale czuje, że powinienem to napisać.

Więcej informacji na temat Misji Siostry Rut i Wspólnoty Dobrego Samarytanina znajdziemy na stronie: https://nytravelclub.com.pl. w sekcji Afrykańskie misje.

Bardzo serdecznie pozdrawiamy i życzymy wszelkiej pomyślności jakie zsyła nam niebo

Z wyrazami szacunku

Małgorzata Kaleta

Koordynatorka Wspólnoty Dobrego Samarytanina

Ks. Ryszard Koper

Kapelan Wspólnoty Dobrego Samarytanina

List Wspólnoty Dobrego Samarytanina do Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej 

Komentarz do “List Wspólnoty Dobrego Samarytanina do Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej 

 • 2 października 2018 z 14:35
  Permalink

  Szczęść Boże

  Facebook prowadzi akcję pomocy charytatywnej. Należy tylko spelnić wymogi czyli zarejestrować organizację nonprofit. Każdy członek fb. dostaje mozliwość przed urodzinami, może zrobić taką akcję na podany adres. Osoby składajace życzenia urodzinowe widzą to i mogą wesprzeć ( grosz do grosza)

  Z wyrazami Szacunku
  Wiesław Andrzej Ochocki

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *